Chepstow Bowling Club

Subtitle

Fixtures 2017 - Men

April

Sat. 15           Opening of the Green 2.30

Wed. 19         Page Park (G) 5TM H 2.30          lost  76-85

Thurs. 20       St Andrews (G) 5TM H 2.30         lost 82-89

Sat. 22          Standard Fr. A 2.30

Sun. 23         Olveston (W) MFr A 3.00

Tues. 25       Ladies v Gents (G) H 2.30

Wed. 26       Tetbury (G) 6TM A 2.30                 won  117- 71

Thurs. 27      RFOD Fr A 2.30                           won 79-60

Sat. 29          Cross Keys WBA A 3.00           won   88  -  63  (2pts)

Sat. 29          Caldicot Fr H 2.30    - cancelled

Sun. 30         Avonmouth (W)4/6R H 2.30      


May

Tues. 2          Whiteheads OSL H 2.30             won   62 - 48    8pts

Wed. 3           Lydney (G) 5TM H 2.30               won  84-80

Thurs. 4         Frampton (G) 5TM H 2.30            lost 77-79

Sat. 6             Pontymister Ath.WBA H 3.00     lost

Tues. 9           Oakdale OSL A 2.30                   won 70-45      8(16)

Wed. 10         Yate (G) 6TM H 2.30                    lost 89-91

Thurs. 11       Wotton-U-E (G)6TM A 2.30          won 114-102

Sat. 13           Machen WBA A 3.00                   lost

Sat. 13           Firbank 4TM A 2.30

Tues. 16        Cross Keys OSL H 2.30              lost  32-37    2(18)

Wed. 17         Gilwern EMBA  A   6.00   - rearranged 9 August

Thurs. 18       Painswick (G) 5TM A 2.30           won  103-59

Sat. 20           RTB MBA A 3.00                         lost    1 pt.

Sat. 20           Abercarn GBL H 3.00                 won  62-41  10pts

Sun. 21         Bath B C (W) 6RM A 2.00            draw!!

Tues. 23        St Julians OSL A 2.30                 won 90-45   10(28)

Wed. 24        BradleyStoke(G)6RM A 2.30

Sat. 27          Beaufort MBA H 3.00                  won 78-66    10(11)

Sat. 27          Beaufort GBL A 3.00                   lost  70-39    0 (10)

Sun. 28        SW&M/West Wales H 12.00

Wed. 31       Tetbury (G) 6TM H 2.30


June

Thurs. 1      Newport HSOB4RM A 2.30

Sat. 3         Rhymney MBA H 3.00                   won 73-53  12(23)

Sat. 3         Bedwas GBL A 3.00                      won  67-44 12(22)

Sun. 4        Bert Crook Trophy                        won by Phil Jarman & Les Horder

Tues. 6       Belle Vue OSL H 2.30                   won 72-43  10(38)

Wed. 7       Coleford (G) 5TM H 2.30

Fri. 9          Ladies County Triples H 10.00

Fri. 9          EMBA v South Mon. H 6.00

Sat. 10       Bedwas MBA A 3.00                     lost   103-63  0(23)

Sat. 10      Blackwood GBL H 3. 00                  won    81-38  12(34)

Tues. 13    Rogerstone OSL A 2.30                won   55-49    8 (42)

Wed. 14      Yate (G) 6TM A 2.30

Thurs. 15    Cam Mills (G) 5TM H 2.30

Sat. 17        Abertillery MBA H 3.00               re-arrange

Tues. 20     Pontymister Ath OSL H 2.30        won 49-46 8 (50)

Wed. 21     Lydney (G) 5TM A 2.30

Sat. 24       Cross Keys MBA A 3.00              lost 59-86 0 (23)

Sat. 24       Caldicot GBL H 3.00                    won  77-44 10 (44)

Sun. 25      Page Park (G) 5TM A 2.30           cancelled

Tues. 27    Standard OSL A 2.30                   won  66-60  8  (58)

Wed. 28     Frampton (G) 5TM A 2.30


July

Sat. 1        Machen MBA H 3.00                    won  80-77  10  (33)

Sat. 1        Bailey Park GBL A 3.00               lost 60-62     4   (48)

Sun. 2       Mixed Pairs Trophy H TBD

Tues. 4      Panteg OSL A 2.30                      lost 50-85    2    (60)

Wed. 5      Bristol Arrows 6TM H 2.30

Sat. 8        Beaufort MBA A 3.00

Sat. 8        Beaufort GBL H 3.00

Tues. 11    Caldicot OSL H 2.30                   won  69-31   10   (70)

Wed. 12    Victory Park (G)6TM A 2.30

Thurs. 13   Newport HSOB 4RM H 2.30

Sat. 15       Rhymney MBA A 3.00                 won  79-68   11   (44)

Sat. 15       Bedwas GBL H 3.00                    won   49-48    8   (56)

Sun. 16     Weston-S-Mare 6RM A 2.30

Tues. 18     Bedwas OSL A 2.30

Wed. 19      Avonmouth (W)4/6 A 2.30

Wed. 19      Caldicot EMBAA 6.00

Fri. 21         Street 6R H 2.00

Sat. 22       Abertillery MBA H 3.00               won   80-76    10   (54)

Sat. 22       Blackwood GBL A 3.00                 postponed

Tues. 25     Pontymister WelOSL H 2.30

Wed. 26      Abergavenny EMBA H 6.00

Fri.   28       Bedwas           MBA     6.00         won         62.85-59   10 (64)

Sat. 29       Crickhowell EMBA  H 2.30

Sun. 30     John Bonsey Trophy H TBD


August

Tues. 1         Croesyceiliog OSL A 2.30            won      55-49   6 (76)

Wed. 2          Wotton-U-E(G)6TM H 2.30

Fri. 4            Club BBQ 5.00

Sat. 5            Abertillery MBA A 3.00                won     

Tues. 8          Firbank OSL H 2.30

Wed. 9          Bristol Ar (G) 6TM A 2.30

Wed. 9          Gilwern EMBA    A    6.00

Thurs. 10      RFOD 9G) 4TM H 2.30

Sat. 12          Cross Keys MBA H 3.00             won    90-66 12 (

Sat. 12         Caldicot GBL A 3.00

Sun. 13        Porthcawl 6RM H TBD

Tues. 15       Beechwood OSL H 2.30               won    73-44 (10)

Wed. 16       Coleford (G) 5TM A 2.30

Thurs. 17     Cam Mills (G) 5TM A 2.30

Sat. 19         Machen MBA A 3.00

Sat. 19         Bailey Park GBL H 3.00

Tues. 22       Llanwern OSL A 2.30

Wed. 23       Victory Park(G)6TM H 2.30

Thurs. 24      Dursley (G) 6TM H 2.30

Sat. 26          RTB MBA H 3.00

Sat. 26         Abercarn GBL A 3.00

Mon. 28        Club Finals Day TBD

Tues. 29       Cwmbran Park OSL H 2.30

Wed. 30       Painswick (G) 5TM H 2.30

Thurs. 31       St Andrews (G) 5TMs A 2.30


September

Sat. 2          Bailey Park EMBAH 3.00

Tues. 5       Caerleon OSL A 2.30

Wed. 6       Club Triples 1 (G) 5.00

Thurs. 7     Club Triples 2 (G) 5.00

Sat. 9         Monmouth EMBAA 2.30

Tues. 12     Ladies v Men (G) 2.30

Wed. 13     Club Triples 3 (G) 5.00

Thurs. 14   Club Triples (Spare)

Sun. 17     Club Triples Finals (G)

Fri. 22       Presentation Night 7.30

Sat. 23      Closing of the Green